Pigmentové skvrny

Odstranění pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny
Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny (melasma, chloasma) neboli hyperpigmentace trápí stále více lidí. Dříve byly pigmentové skvrny výsadou především vyšší věkové skupiny (stařecké skvrny). V dnešní době však trápí i mladší věkové kategorie.

Jedná se o nadměrnou tvorbu kožního barviva v pokožce, které způsobuje vznik tmavých skvrn v oblasti obličeje, krku, dekoltu nebo rukou. Zvláště pak pigmentové skvrny v obličeji mohou být pro lidi trpící tímto problémem nepříjemné a skličující. Hyperpigmentace může být vrozená (pihy) nebo i získaná například v důsledku hormonálních změn (těhotenství, užívání antikoncepce), působením slunečního záření nebo častým opalováním v soláriu.

Pigmentové skvrny je nutné neprve odborně vyšetřit počítačovým dermatoskopem a na základě tohoto vyšetření, pak stanovit vhodný způsob jejich odstranění. U některých typů hyperpigmentace je vhodný chemický peeling, u jiných IPL (intenzivní pulsní světlo). Je-li pigmentace vhodná k laserovému odstranění, používá se Q-switched Nd:YAG laser.

Chemický peeling je jednou z nejpoužívanějších metod odstranění pigmentových skvrn. Tato metoda je často mylně popisována jako aplikace krému na pigmentové skvrny. Ve skutečnosti se jedná o aplikaci kyseliny glykolové, která patří jen do rukou lékařů.

Laserový paprsek proniká obrovskou energií v tisícině vteřiny bez poškození okolní tkáně hluboko do kůže, kde rozbíjí pigment na mikroskopické částečky. Ty jsou následně v průběhu několika dalších týdnů vyplavovány z těla ven a pigmentové skvrny postupem času blednou. Odstranění pigmentových skvrn pomocí tohoto zákroku je poměrně rychlé a minimálně bolestivé, zpravidla je vnímáno jako štípnutí.

Laserové ošetření pigmentových skvrn je nutné několikrát opakovat, zpravidla 2-4 krát. Pigmentace se totiž nachází v několika vrstvách pod sebou, laser je tedy musí rozbít postupně. U rozsáhlejších ploch pigmentových skvrn doporučujeme použít tzv. test na malé ploše, díky kterému se klient přesvědčí o požadovaném výsledku ošetření. Doba rekonvalescence je dle typu ošetřené pigmentace a použité energii velmi individuální, většinou se ošetřené místo hojí bez stroupku.

Před ošetřením budete poskytovat informovaný souhlas, který si můžete přečíst zde.

Cena odstranění pigmentace

Konzultace, ošetření malé lokality (do 6 pulsů) 600,-
Každý další 80,- / 1 puls

Odstranění a vyšetření kožních onemocnění má na starosti náš specialista MUDr. Pavel Pacák

Pavel Pacák Institut lékařské kosmetiky České Budějovice