Hemoroidy, fisura

Hemoroidy a jejich léčba, léčba fisury, “kosmetika” konečníku

Léčba hemoroidů, fisury
Léčba hemoroidů, fisury

Hemoroidy, často nesprávně nazývané hemeroidy, známé také jako „zlatá žíla,“ jsou rozšířené žilní městky (uzlíky) různé velikosti v oblasti řitního otvoru. Mohou být uloženy zevně nebo uvnitř, nebo kombinovaně. Hemoroidy jsou poměrně častým onemocněním, vyskytují se u více než 50 % populace, o něco častěji u mužů než u žen. Operačních postupů je právě s ohledem na rozsah onemocnění a místo výskytu hemoroidů několik.

Základem správné léčby anorektální dysfunkce neboli hemoroidů je vyšetření konečníku sofistikovaným přístrojem – videoproktoskopem. Jedná se o nejmodernější zařízení svého druhu s minimální zátěží pro pacienta a s možností videodokumentace závažných patologických lézí.

Operace zevních hemoroidů spočívá v chirurgickém odstranění hemoroidálních uzlů asistovaném CO2 laserem.  Všeobecnou výhodou laseru je tenký a velmi přesný řez, který tepelně nepoškozuje okolní tkáň a hojí se mnohem rychleji než rány po klasických chirurgických zákrocích. Všechna možná rizika, která každý konvenční chirurgický zákrok přináší, laserová terapie výrazně minimalizuje.

Odstranění vnitřních hemoroidů II. a III. stupně se provádí tzv. HAL metodou. Jedná se o podvázání hemoroidálních tepének (ligaci) pod kontrolou ultrazvukem. U některých hemoroidů III. stupně a většiny hemoroidů IV. stupně se provádí obdobný zákrok rozšířený o tzv. RAR. Principem této operace hemoroidů je lokalizace přívodné cévy zásobující hemoroidální uzel pomocí ultrazvuku a její následné podvázání. Poté se pomocí vstřebatelného pokračujícího stehu provede prošití a mukopexe (vytažení a fixace), ev. prolapsu anální sliznice. Metoda HAL-RAR společně tvoří jednu z nejméně invazivních operační metod na odstranění hemoroidů. Zákrok je maximálně šetrný s minimální rekonvalescencí, provádí se ambulantně v lokální anestezii a trvá obvykle kolem jedné hodiny. Poté může pacient odejít domů, druhý den se dostaví na kontrolu. Další dvě kontroly následují v týdenních intervalech. Po 14 dnech je pacient zpravidla kompletně vyléčen.

Další metoda vychází z tzv. Barronovy metody. Principem je založení speciální ligatury do konečníku, která vytvoří jakýsi „balíček.“ Ten se skládá jak z přebytečné sliznice, tak z přebytečné žilní tkáně. Způsobí, že se celý tento tkáňový fragment do několika týdnů odloupne a odejde při stolici.

Krom hemoroidů jsou častým problémem drobné trhliny ve sliznici řitního otvoru,  tzv. anální ragády. V případě, že zasahují do hlubších vrstev, označujeme je jako fisura. Onemocnění fisurou je typické pro pacienty trpící zácpou. Reflexní stažení svěrače při bolestivé stolici vede ke zpomalení hojení. Efektivním léčbou fisury je injekční aplikace botulotoxinu do problématické oblasti. Botulotoxin v lékové podobě uvolňuje křeče svalů. Tato dlouhodobě osvědčená, vysoce účinná a rychle působící látka povolí svěrač, čímž dojde k urychlení hojení. Zákrok se provádí ambulantně, pacient odchází z ordinace lékaře bez známek jakéhokoliv ošetření a rekonvalescence je nulová.

Můžete si prohlédnout videozáznam.

Před ošetřením budete poskytovat informovaný souhlas, který si můžete přečíst zde.

Ceník operace hemoroidů a léčby fisury

Konzultace, vstupní rektoskopické vyšetření 800,-
Drobné ošetření (tzv. gumička) 1.500,-
Operační zákrok 5.000,- – 10.000,-
Léčby fisury 5.000,-

 

Specialistou na léčbu fisury a hemoroidů je MUDr. František Fráně

MUDr. Fráně