Sklerotizace žil

Odstranění křečových žil bez operace – sklerotizace

Sklerotizace žil
Sklerotizace žil

Mnoho žen, a to i velmi mladých, má viditelné červené, fialové a modré žilky na lýtkách a stehnech. Vyskytují se jednotlivě (metličky), nebo rozvětveně (pavoučky). Tyto žilky jsou nepříjemným kosmetickým nedostatkem, který ženy úzkostlivě skrývají pod kalhotami či zbytečně dlouhou sukní. Přitom existuje možnost, jak se těchto kosmetických vad zbavit bez operace.

Vznik mikrovarixů je ovlivněn mnoha faktory. Zejména se jedná o dědičnou zátěž, často se objevují v těhotenství nebo jako následek dlouhodobého užívání některých léků. Mohou se objevovat již od 20. roku věku a s postupujícím časem přibývají a zvětšují se. Zabránit vzniku dalších žilek v budoucnu nelze.

Metoda na odstranění těchto drobných křečových žilek na nohou se nazývá sklerotizace žil. Jedná se o velmi šetrnou injekční léčbu. Sklerotizace se provádí buď jako samostatná primární léčba, nebo jako doplňkové ošetření po operačních zákrocích žil na dolních končetinách. Principem zákroku je vpravení sklerotizační látky, a to v tekuté formě nebo pěny, mikrojehlou do vnitřku žilky. Po nitrožilní aplikaci tohoto speciálního roztoku dojde k chemické reakci, naleptání žilní stěny. Napuštěná žilka se uzavře a slepí. Poté postupně vstřebává.

Výsledkem je výrazné estetické zlepšení vzhledu dolních končetin, žilky buď vymizí nebo alespoň vyblednou. K dosažení požadovaného efektu jsou zpravidla zapotřebí dvě návštěvy. Sklerotizace žil se provádí ambulantně, je časově nenáročný a trvá zhruba 20 minut. Ošetření je nebolestivé, nevyžaduje žádné následné omezení pohybových aktivit. Pacient pouze musí nosit po dobu alespoň dvou týdnů kompresní punčochy, aby se žilky znovu neotevřely. V každém případě je možné zákrok opakovat. Ošetření se provádí celoročně, limitací je nošení kompresních punčoch při vysokých teplotách. Sklerotizace žilek vypadá na první pohled jednoduše, ale aby opravdu bezproblémovou byla, musí ji provádět zkušený lékař.

 Zde se můžete informovat o ceně zákroku.

Před ošetřením budete poskytovat informovaný souhlas, který si můžete přečíst zde.