Plastika nosu (rhinoplastika)

Plastická operace nosu

Plastika nosu
Plastika nosu

Nos je dominantou tváře každého člověka. Nevzhledný tvar nosu může výraz obličeje podstatně ovlivnit, a nejen rysy obličeje, ale zajména psychiku jeho majitele. Plastika nosu neboli rhinoplastika přitom dokáže tyto problémy uspokojivě vyřešit. Jedná se o jeden z nejčastějších a zároveň technicky nejobtížnějších zákroků plastické chirurgie. Pomocí rhinoplastiky se může dosáhnout zmenšení nebo naopak zvětšení velikosti nosu, úpravy tvaru špičky nebo nosní přepážky či rozpětí nosních dírek. Nejčastěji se provádí pro zlepšení vzhledu, tedy pro estetický efekt, ale výjimkou není rekonstrukce nosu pro odstranění vrozených vad nebo dýchacích potíží. V úvahu je potřeba vzít i věk pacienta. Rhinoplastika by neměla být prováděna dřívě, než je dokončen růst a vývoj jedince, tzn. u žen po šestnáctém a u mužů po osmnáctém roku věku.

Zákrok se provádí nejčastěji tzv. vnitřní metodou, kdy je řez umístěn uvnitř nosní dírky a výsledná jizva tudíž není vidět. V případě tzv. otevřené metody je řez a následná velmi nenápadná jizva vedena napříč nosní přepážkou. Při klasickém průběhu operace je uvolněna kůže nosu, jsou částečně odstraněny a eventuálně tvarově upraveny hrotové a křídlové chrupavky, odstraněn nosní hrbol a zúžena kostěná část nosu. Nos je ve svém výsledném tvaru stabilizován náplasťovou fixací a sádrovou dlahou po dobu 10 dnů.

Operace tzv. měkkých tkání nosu lze provést i v lokální anestezii. Doba zákroku je 1–2 hodiny, výsledek je patrný po dvoutýdenní rekonvalescenci po opadnutí otoku. Efekt plastické operace nosu je trvalý. K jeho stabilizaci ovšem dochází až po uplynutí jednoho roku od operace.

Cena plastiky nosu

Konzultace 300,-
Kosmetická úprava měkkých tkání nosu od 13.000,-