Aplikace botulotoxinu

Botulotoxin

Botulotoxin je neurotoxin v lékové podobě, který se v estetické medicíně používá převážně na úpravu mimických vrásek okolo očí, na čele a u kořene nosu. Botulotoxin se používá i v jiných lékařských oborech, zejména v neurologii. ​ V medicíně je využíván lékaři přes čtvrt století.  Kosmetický průmysl používá botulotoxin, zvaný klobásový jed,  vysoce zředěný, tudíž není pro lidský organismus nebezpečný. V Institutu lékařské kosmetiky je používán nejen k odstranění vrásek, ale také při léčbě nadměrného pocení – hyperhidrózy.

Jak botulotoxin funguje a jak se aplikuje?

Botulotoxin se aplikuje injekční formou do svalů, které lehce “ochrnou” a tak dojde k přerušení nervosvalového spojení a v důsledku toho se kůže nemůže “krčit” – vrásky mizí. Po aplikaci může být v místě vpichu pociťováno štípání, ale bolest rychle ustupuje. Kdy se dostaví účinky? Tím, že sval ochabuje, se v oblasti, kam byl botulotoxin aplikován, vytrácí mimika. Výsledný efekt se dostaví cca po 2-7 dnech. Účinek je u každého klienta individuální – minimálně 3-4 měsíce. Při opakování zákroku  se účinnost prodlužuje na 6 a více měsíců. Obecně platí, čím déle se látka aplikuje, tím delší je její účinek. K opakované aplikaci by nemělo dojít dříve, než se sval zregeneruje a začne se opět pohybovat.

Čemu se vyvarovat po aplikaci botulotoxinu?

Bezprostředně po aplikaci alespoň po dobu 4 hodin se nedoporučuje se předklánět, další 4 dny je vhodné vyhnout se nadměrnému pocení (sauna, vířivka, pobyt na přímém slunci), masáž.

Jsou botulotoxinové injekce bezpečné?

V případě, že látka je podávána v předepsané koncentraci a množství a provádí-li aplikaci lékař znalý anatomických struktur, lze říci, že aplikace botulotoxinu  je bezpečná, možná rizika jsou minimální.

V případě nedodržení ředění, špatného dávkování nebo neodbornou aplikací mimo sval neodborníkem hrozí zejména ptóza (pokles) očního víčka nebo asymetrie obličeje ale i mnohem závažnější neurologické postižení.

Kdy nelze botulotoxin aplikovat?

Kontraindikací pro aplikaci botulotoxinu je zejména těhotenství a kojení, alergie na botulotoxin, infekce v místě potenciálního vpichu.

Více se dozvíte zde: Aplikace botulotoxinu do mimických vrásek okolo očí, na čele a kořenu nosu | Hyperhidróza