Nadměrné pocení – hyperhidróza

Léčba nadměrného pocení

Hyperhidróza
Nadměrné pocení

Hyperhidróza je porucha charakterizovaná nadměrným pocením. Pocení je normální jev, kterým se organismus chrání před přehřátím. Je přirozené, že se potíme v teple, při tělesné námaze, když máme horečku nebo strach. Lidé s hyperhidrózou se potí i v klidu a při pokojové teplotě. Jakékoliv rozrušení, nervozita, pobyt v teplejší místnosti, konzumace teplých nebo kořeněných jidel situaci rapidně zhoršují. Lidé postižení hyperhidrózou se potí až pětkrát víc než zdravý člověk.

Hyperhidróza se projevuje nejvíce na rukou, chodidlech a v podpaží. Postihuje asi 1–2 % populace. V Čechách se tento problém týká desítek tisíc lidí.

Nadměrné pocení značně zasahuje do řady denních aktivit postiženého jedince. Pokud se vyskytuje pocení v oblasti podpaží, pocení je viditelné na oblečení a vyžaduje výměnu oděvu vícekrát denně. Nadměrné pocení rukou v oblasti dlaní je nepříjemné při podávání rukou, časté umývání rukou pak vede k dermatitidám. Nadměrné pocení nohou v oblasti chodidel může způsobovat zápach a může se rozvinout plísňové onemocnění či bakteriální infekce. Kromě těchto fyziologických problémů hyperhidrózu doprovází i psychické problémy. K nejčastějším problémům spojených s nadměrným pocením patří ztráta sebevědomí, vyhýbání se fyzickému kontaktu, následně omezení sociálních vztahů a možný rozvoj deprese.

Dlouhodobě lze problém s nadměrným pocením vyřešit pomocí botulotoxinu. Botulotoxin je neurotoxin, který se dokáže navázat na nervová zakončení potních žláz a tlumit jejich činnost. Do míst se zvýšenou aktivitou potních žláz se aplikuje tenkou jehličkou. Tato místa jsou určena na základě tzv. potního testu. Anestezie není většinou zapotřebí, ale na přání je možné provést místní znecitlivění. Léčebný efekt hyperhidrózy nastupuje do 3 dnů po aplikaci, vydrží zhruba půl roku. Poté je třeba aplikaci opakovat.

Cena léčby nadměrného počení – hyperhidrózy

Aplikace 300i (podpaží, chodidla) 8.900,-