Šetrná metoda odstranění bradavic

Bradavice, neboli veruky, jsou nezhoubné nádorky způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. 

Tento virus se přenáší přímým kontaktem z člověka na člověka (dotykem)  nebo nepřímo prostřednictví předmětů, jako je např. společný ručník, podlaha ve veřejných prostorách (šatny, bazény, sauny…)..

Bradavice se nejčastěji vyskytují na rukou, na nohou nebo v obličeji , přičemž hlavním důvodem je, že se v těchto partiích nachází vysoké množství potních žláz, kterými může HPV virus proniknout do pokožky. Jsou nepříjemné zejména esteticky, ale např. na ploskách nohou mohou způsobovat i bolest při chůzi.

Bradavice mají individuální inkubační dobu od několika týdnů, přes měsíce nebo dokonce roky. Člověk tedy může přenášet bradavice, aniž by sám nějaké měl. 

O léčbu bradavic se lze pokoušet v domácím prostředí pomocí různých přípravků např. prodávaných v lékárnách.

Pokud domácí léčba není úspěšná, je nasnadě navštívit lékaře.

Dermatologové zpravidla léčí bradavice pomocí kryoterapie – ošetření tekutým dusíkem. Do tkáně bradavice je aplikován kapalný dusík. Ten ji zmrazí při teplotě kolem -196 °C.  Provádí se v intervalech 1-2 týdnů a aplikuje se po dobu 10-30 sekund v závislosti na velikosti a typu bradavice. Léčba touto metodou bývá průměrně efektivní a dosti bolestivá.

Chirurgická pracoviště často přistupují ke kyretáži – vyříznutí nebo vyloupnutí ostrou lžičkou. Provádí se v lokálním znecitlivění, i zde je jisté riziko recidivy díky přenosu viru krví.

Moderní chirurgická pracoviště vybavená laserovými přístroji používají při odstraňování bradavic laser. Metoda spočívá v zasažení krevního zásobení buněk bradavice. Bez nich bradavice odumře a vyloupne se. Úspěšnost zákroku je poměrně vysoká, ale zcela bezbolestná metoda to taktéž není.

Na rozdíl od fotodynamické terapie. Metody zcela bezbolestné, tudíž vhodné i pro děti.  Provádí se osvícením postiženého místa světlem ve viditelné oblasti vlnového spektra (630 nm), a to v přítomnosti látek, které za těchto podmínek uvolňují vysoce reaktivní radikály. Zjistěte více o tomto zákroku zde

Neváhejte nás kontaktovat a domluvte si svůj termín co nejdříve