Operace Syndromu karpálního tunelu a lupavého prstu

Operace Syndromu karpálního tunelu a lupavého prstu

Syndrom operace karpálního tunelu
Syndrom operace karpálního tunelu

Karpální tunel je kostěno-vazivová struktura, jejíž dno je tvořeno sklesnutím zápěstních kůstek, na jejichž okrajích jsou vyvýšeniny. Stropem je pak silný příčný vaz napjatý mezi těmito vyvýšeninami na palcové a malíkové straně ruky. Tunelem probíhá středový nerv a dále šlachy ohýbačů prstů a palce. Někdy může postupně dojít ke zúžení kanálku, ať již na podkladě změny jeho vlastní velikosti, či zvětšením objemu tkání (šlach  a jejich obalů), které zde procházejí. Výsledkem je pak vzrůstající tlak uvnitř tunelu, na který je nejvíce citlivý právě tudy probíhající středový nerv. Tento mechanismus je příčinou vzniku onemocnění – syndromu karpálního tunelu, kterým bývá postiženo asi 10 % všech lidí. Ve větší míře  se vyskytuje u žen.

Pacient popisuje hlavně po ránu otoky rukou a ztuhlost. Bolest je ostrá, pichlavá a šířící se na předloktí, nejsilnější je na palci, ukazováčku a prostředníčku. Pacient si také stěžuje na mravenčení.

S výše uvedenými příznaky je zapotřebí navštívit neurologa, který provede vyšetření EMG – elektromyografii, na jehož základě se rozhodne o možné operaci. Neléčený syndrom vede k trvalé necitlivosti prstů ruky.

Při mírných obtížích se volí konzervativní terapie ve smyslu polohování, dlahování či obstřiků. Dříve či později se přistupuje k chirurgickému řešení. Operace karpálního tunelu se provádí ambulantně v lokální anestezii, trvá zhruba ½ hodiny a není pro pacienta nijak zvlášť náročný. Při operaci se odstraní zbytnělé vazivové pouzdro. Pacient může pociťovat výraznou úlevu již druhý den po operaci.

Zde se můžete informovat o ceně zákroku.

Před ošetřením budete poskytovat informovaný souhlas, který si můžete přečíst zde.