Strašák jménem pigmentové skvrny

Jak a kdy se tvoří pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny (pihy, stařecké skvrny, melasma, chloasma) naštěstí nejsou zdraví nebezpečné, často jsou nepříjemným kosmetickým problémem, který zejména ženám působí trauma. Pigmentové skvrny jsou světle či tmavě hnědé, někdy až černé, ohraničené skvrny na kůži, které obsahují větší množství pigmentu. Jejich tvorba závisí na tom, kolik má vaše tělo pigmentového barviva, tzv. melaninu. Čím méně ho máte, tím je vaše pleť náchylnější. Pigmentové skvrny se objevují především na obličeji – kolem úst, na čele a na tvářích. Ale tvoří se i na jiných místech na těle – v oblasti dekoltu, na rukou, nebo také nohou.

Velký vliv má na jejich výskyt sluneční záření, takže nejpatrnější jsou v letním období. Často vznikají i v kombinaci s hormonálními výkyvy a samozřejmě procesem stárnutí. V pokožce se shlukuje nadměrné množství melaninu, takže se často můžete setkat také s pojmem hyperpigmentace.

I přesto, že pigmentové skvrny samy o sobě nejsou nebezpečné, při změně tvaru nebo barvy byste měli zpozornět a navštívit lékaře, může se totiž jednat o jiné závažnější onemocnění, a proto je vždy na místě vyšetření odborníka.

Existuje nějaká prevence?

Za tvorbu pigmentových skvrn často stojí nezdravé opalování, proto je vhodné pobývat na přímém slunci nebo v soláriu přiměřenou dobu a navíc chránit pokožku opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem proti UVA a UVB záření.

Ale zcela předejít tvorbě pigmentových skvrn v podstatě nelze. Lze je totiž považovat za kožní vadu vzniklou v důsledku nerovnoměrného rozložení pigmentu.

Dá se pigmentových skvrn zbavit?

V dnešní době najdete na trhu širokou škálu výrobků, které slibují potlačení či dokonce odstranění pigmentových skvrn. Při používání těchto produktů je potřeba pravidelnost a především vytrvalost, tudíž náklady na takové depigmentační prostředky jsou z dlouhodobého pohledu dosti vysoké.

Dalším řešením je odstranění pomocí chemického peelingu. I toto ošetření je potřeba čas od času zopakovat.

Dalším možným řešení je jejich odstranění pomocí intenzivního pulsního světla (IPL) anebo vsaďte na laser.

Pokud potřebujete poradit, jak nejoptimálněji se tohoto kosmetického problému zbavit, neváhejte nás kontaktovat a domluvit si svůj termín. S odstraněním hyperpigmentace máme bohaté zkušenosti, a proto pro Vás zvolíme ten nejvhodnější způsob odstranění dle povahy Vašich pigmentových skvrn.